Artykuły - Etykieta Dojo

Trening karate w większości szkół sztuk walki bazuje na ścisłej dyscyplinie. Jest to powodem zmniejszania się liczby ćwiczących, nawet wśród tych, którzy osiągnęli już pewien poziom techniczny. Rygorystyczny trening odstręcza większość początkujących - leniwych i niezdyscyplinowanych, i tych nie czujących zamiłowania do współzawodnictwa i treningu fizycznego.
        Dyscyplina Dojo, wymagana przez wszystkich mistrzów w każdym stylu, z charakterystyczną dla każdego stylu etykietą i podkreślenie znaczenia karate-do, dowodzą różnicy karate jako sztuki od sportu, w ogólnie przyjętym znaczeniu tego słowa.


        Większość wschodnich sztuk wojennych posiada własne podstawy etyczno- filozoficzne i stosuje medytację Zen na początku i pod koniec każdego treningu, w celu oczyszczenia umysłu i uzyskania wewnętrznego spokoju.
        Karate nauczane jest w salach zwanych Dojo. Instruktor posiadający 5 DAN i więcej tytułowany jest Shihan, poniżej od 1 do 4 dana - Sensei, poniżej 1 dana - Sempai. Shihan znaczy  - mistrz, Sensei - nauczyciel, Sempai - senior, starszy rangą.
        Etykieta Dojo jest zbiorem zasad, regulujących zachowanie się karateki w sali ćwiczeń. Oprócz aspektów czysto etycznych zawiera w sobie elementy kurtuazyjne, przejawiające się w ukłonach i pozdrowieniach, a także specyficzny ceremoniał, wprowadzający ćwiczących w swoistą atmosferę towarzyszącą treningom karate.
        Wchodząc do Dojo należy wszystkich pozdrowić głośnym "us", następnie w ten sam sposób pozdrowić najwyższy stopień na sali. Na sygnał "zazen" wszyscy ustawiają się w rzędach według stopni za nauczycielem. Na komendę "seizan" zaczynając od nauczyciela, wszyscy siadają na kolanach, pośladki na piętach, a zaciśnięte pięści na pachwinach. Najstarszy stopień po nauczycielu podaje komendę "mokuso" - wszyscy zamykają oczy, następuje medytacja Zen. Na komendę "mokuso-jame" - wszyscy otwierają oczy, następnie jest komenda "shinden ni rei" co oznacza ukłon w stronę miejsca, gdzie w tradycyjnym Japońskim dojo znadjuje się ołtarzyk, następnie nauczyciel odwraca się twarzą do uczniów i na komendę "shihan ni rei" lub "sensei ni rei" wszyscy wykonują ukłon z głośnym "us". W czasie zajęć nie wolno opuszczać sali bez zezwolenia nauczyciela. Przed i po ćwiczeniach w parach oraz na poprawki ze strony nauczyciela należy odpowiadać głośnym "us". Na karategach mogą być tylko dwa emblematy: na lewej piersi nazwa stylu kyokushinkai i na lewym rękawie emblemat szkoły, znak - Kanku.