Aktualności

XI Obóz Letni PFKK Tuchola 2014

XI Obóz Letni PFKK Tuchola 2014

W dniach 29.07-3.08.2014 w Tucholi odbył się XI już obóz PFKK. Tematem głównym szkolenia była pozycja i poruszanie się jako ważny element szkolenia w sztukach i sportach walki.


Gościem specjalnym był Hajime Kazumi, który dziś prowadzi swoją organizację "Kazumi Karate International Association Iron Soul". Trenując kyokushin karate jako zawodnik min. zdobył pięciokrotnie tytuł Mistrza Japonii, vice-mistrza Świata open, mistrza Świata w kategorii +90kg. Jego specyficzny sposób poruszania się, rozgrywania pojedynków koronna technika mawashi-geri-gedan (low-kick) a także uporczywy ciężki trening a przy tym skromność i szacunek dla przeciwników stały sie inspiracją dla wielu ćwiczących kyokushin karate.


Zajęcia treningowe karate prowadzili shihan Bogusław Jeremicz 5dan, sensei Artur Wilento 4dan i Andrzej Poczwardowski 3dan, treningi K-1 prowadził Jarosław Rogala posiadający również 1dan kyokushin karate.


Hajime Kazumi podczas swoich zajęć przedstawiał podstawy swojego treningu bazowego opartego na ćwiczeniach Iken, Ken-jitsu i okinawskim karate. Podkreślał ważność ćwiczeń w kihon-geiko i ćwiczeń mentalnych. Przedstawił kata Sanchin-no i Naifanchin-shodan objaśniając technikę i bunkai. W treningach grupowych instruktorzy przedstawiali sposoby poruszania się w ido-geiko oraz analizowali i uczyli kata.


W czwartek wieczorem odbył się test 50 kumite sensei Macieja Kowalczyka 3dan.
Za przykładem Andrzeja Poczwardowskiego do testu 50 kumite przystąpił Maciej Kowalczyk 3dan z Poznania. Test był trudnym sprawdzianem umiejętności i wytrwałości na ból i zmęczenie. To specyficzny test, któremu poddają się nieliczni. Wagę podnosił fakt, że całość obserwował Hajime Kazumi, który doskonale wiedział jaka to ciężka próba. Serdeczne gratulacje za przejście tej ambitnej próby walki ze swoimi słabościami dla Macieja Kowalczyka.
Podczas spotkania z uczestnikami obozu Hajmie Kazumi odpowiadał na pytania, które dotyczyły jego kariery zawodniczej, testu 100 kumite i codziennego życia.


Jednym z ważniejszych części obozu jest egzamin. Do komisji egzaminacyjnej poproszony został Hajime Kazumi, który uważnie przyglądał się zdającym na kolejne stopnie a szczególnie na czarne pasy. Egzamin składał się z części teoretycznej oraz praktycznej. Test praktyczny obejmował krótki kihon-geiko oraz rozbudowane ido-geiko. Ważnym elementem była prezentacja kata zarówno grupowo jak i indywidualnie. Do testu kumite przystąpili wszyscy uczestnicy obozu. Zdający egzaminy byli szczególnie obserwowani. Zdający na brązowe i czarne pasy rozpoczęli kumite od walk w systemie K-1. Dalej walki knock-down. Po zakończeniu kumite odbył się test tamashiwarii dla zdających na czarne pasy. Był to bardzo emocjonujący pokaz szczególnie w wydaniu zdających na 3dan. Jest nam miło poinformować, że pozytywnie test na 3 Dan zaliczył sensei Marek Wilusz, który był założycielem klubu karate GARYU w Krośnie.


Hajime Kazumi bardzo wysoko ocenił umiejętności ćwiczących podczas obozu. Podobała mu się atmosfera i zaangażowanie w treningi a także miejsce, które pozwalało dobrze trenować jak i odpocząć w przerwach. Również wysoko ocenił jakość testu egzaminacyjnego oraz atmosferę podczas testu go-ju kumite Macieja Kowalczyka.

Nasz klub reprezentowało 6 osób. Dwóch instruktorów: Piotr Prajsnar i Paweł Guzik oraz czterech zawodników grupy K-1 Rules: Dominik Rybicki, Patryk Libuszewski, Miłosz Szteliga ,Radosław Czeleń.

22