Aktualności

Obóz letni - Tuchola 2006

W dniach 25-30 lipca 2006 r. w Tucholi odbył się kolejny Ogólnopolski Obóz Karate Kyokushin-Kan Karate- Do. Organizatorem imprezy była Polska Federacja Kyokushin-Kan Karate-do i Gdański Klub Kyokushin Karate. Gośćmi tegorocznego obozu letniego byli: shihan Masahiro Kaneko 5 dan, Kunio Ishizawa 5 dan oraz Yusuke Fujii 2dan i Toshio Matsuzaki 1kyu, którzy przybyli na zaproszenie sensei Bogdana Jeremicza.

Z naszego klubu w obozie wzięło udział sześć osób (Marek Wilusz 1 dan, Piotr Prajsnar 1 kyu, Janusz Hućko 2 kyu, Paweł Guzik 3 kyu, Katarzyna Dragan i Szymon Mezglewski 4 kyu).

Poranne treningi były poświęcone Iken. Iken jest odmianą kung-fu zbliżoną do "stylów wewnętrznych", w których wykorzystuje się trening mentalny, jako formę doskonalenia się w realnej walce, duży nacisk kładzie się na wykorzystanie umysłu i wyobraźni w trakcie treningu w celu kontroli swojego ciała i zrozumieniu zależności pomiędzy umysłem i ciałem. Treningi poświęcone Iken prowadził shihan Ishizawa, którego ruchy doskonale odzwierciedlały wartości tego elementu karate.

Dla niektórych z nas była to całkowita nowość i na początku trochę z niedowierzaniem podchodziliśmy do tego, co nam przekazywał shihan, ale po obozie nasze podejście do Iken nabrało całkiem innego sensu.

Shihan Ishizawa oprócz zajęć z Iken zaprezentował różne przykłady ura-waza.

Treningi przed i popołudniowe poświęcone były ido geiko, kata i Bunkai Zajęcia te prowadził shihan Masahiro Kaneko - trener kadry narodowej Japonii. Każdy z nas może potwierdzić niezwykły dar prezentowania technik i ćwiczeń przez shihan. Można było go zrozumieć bez tłumaczenia na język polski. Dużą uwagę skupiono na efektywnym wykorzystaniu ruchu w połączeniu z pracą bioder i przenoszeniu środka ciężkości.

Na tegorocznym obozie, podczas treningów, poznaliśmy nowe kata Naifanchin-shodan. Zostało omówione i przećwiczone, nieco zmienione, Geksai-dai kata wraz z bunkai. Szczególnie akcentowana była praca bioder i całego ciała podczas wykonywania technik karate. Shihan Masahiro Kaneko zaprezentował uczestnikom obozu kilka ćwiczeń wzmacniających siłę kopnięć.

Dużo czasu poświęcono na trening kijem - bo. Poznaliśmy podstawowe techniki ataku i obrony oraz interesujące kata Oshiro-no-kon. Po obozie każdy z uczestników otrzymał kij na własność by móc doskonalić swoją technikę z Bo po powrocie do domu.

W sobotę, odbył się egzamin na stopnie szkoleniowe kyu i dan. Został podzielony na dwie części. Pierwsza odbyła się do południa i składała się z kihon, ido geiko i kata. Równolegle trener kadry Polski sensei Artur Wilento poprowadził trening poświecony elementom kumite. Część druga, odbyła się po południu i była esencją karate, czyli kumite!!

Z naszego klubu na wyższe stopnie zdawało ( i z powodzeniem je zaliczyło!) pięciu uczestników: Marek Wilusz 2 dan, Piotr Prajsnar 1 dan, Janusz Hućko 1 kyu, Paweł Guzik 2 kyu oraz Szymon Mezglewski 3 kyu.

Dzień wcześniej osoby, które zdawały egzamin na stopnie od 2 kyu w górę, musiały jeszcze zaliczyć egzamin teoretyczny. Wszystko poszło pomyślnie i w niedzielę mimo siniaków wszyscy wracali do domów zadowoleni, bogatsi w doświadczenia i zmotywowani do dalszego udoskonalania technik Kyokushin karate.

Oczywiście podczas obozu nie zabrakło również i innych rozrywek. Oprócz karate, były zawody w przeciąganiu liny, gra w siatkówkę, korzystaliśmy z kąpieliska, które znajdowało się na jeziorze, niecałe 5 min drogi od miejsca zakwaterowania. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkową koszulkę, dyplom uczestnictwa w obozie oraz wspomniany wcześniej kij Bo.

Obóz ten pokazał nam jak należy poprawnie wykonywać techniki wykorzystując pracę całego ciała, ze szczególnym naciskiem na prace bioder, a także wytknął błędy, których musimy się wystrzegać.

18